HorrorFest International Film Festival 2022 Is Back in Utah

HorrorFest International is one of the premier horror film festivals in the U.S., and it is now here from October 19th through the 22nd at the Electric Theater in St. George, Utah. This year’s event features over 60 short and feature-length horror films after reviewing hundreds of submissions. This marks the festival’s 20th anniversary, and attendees can experience filmmaker Q&As, panels, horror trivia, a live script read, a costume contest, food, an awards ceremony, and more.

HorrorFest International will have the Utah premiere of Feed Me from Adam Leader, Richard Oakes, and Neal Ward; the Utah premiere of Shudder’s Deadstream; and the Utah premiere of Bunker. Other selections include The History of Metal and Horror.

Special guests this year include Frank Dietz and Deadstream creators Joseph and Vanessa Winter, Bunker’s James Huntsman and Michael Huntsman, writer/director Rob York (Curse of Crom: The Legend of Halloween), James Morris (He Never Left), Tom Proctor (Guardians of the Galaxy) and more.

HorrorFest International is held in St. George, Utah, which is a two-hour drive north of Las Vegas, NV.

For tickets, visit fmasu.com/horrorfest.

Check out the list of films below:

Feature Films

BUNKER
Directed by Adrian Langley
(U.S.)
Utah Premiere

THE CREEPING
Directed by Jamie Hooper
(UK)
Utah Premiere

CURSE OF CROM:
THE LEGEND OF HALLOWEEN
Directed by Rob York (U.S.)

DEADSTREAM
Directed by Joseph Winter
(U.S.)

FEED ME
Directed by Adam Leader and
Richard Oakes (UK)
Utah Premiere

THE HISTORY OF METAL AND HORROR
Directed by Mike Schiff (U.S.)
Utah Premiere

Shorts

A REALLY BAD PLACE
Directed by Otto Vihanto
(Finland)

ALL YOU CAN EAT
Directed by Kieran Reed (UK)

THE APPLICANT
Directed by Benjamin L.
Brown (U.S.)

THE BABY NEXT DOOR
Directed by Alec Gibbons
(U.S.)

BEACON
Directed by Andrew Stadler
(U.S.)

BEAN FEASA
Directed by Daniel Butler
(Ireland)

BLACK ZOMBIE MOVIE
Directed by Choni Francis
(U.S.)

BUG BITES
Directed by Daniel
DelPurgatorio (U.S.)

THE BUSINESSMAN
Directed by Nathan Ginter
(U.S.)

CAREGIVER
Directed by Rafael De Leon
(U.S.)

CATCH YOUR BREATH
Directed by Matt Sears (UK)

CHIMERA
Directed by Dayan D. Qualid
(France)

CICADA: I WAS A TEENAGE HORROR MOVIE!
Directed by Keil Orion Troisi
(U.S.)

CREEPER
Directed by Melissa Scrivner
and David Love (U.S.)

DARKER
Directed by Frank van den
Bogaart (Belgium)

THE DEVOTED
Directed by Gabrielle Paciorek
(U.S.)

DIPTERA
Directed by Anna Harestad
(Canada)

ESCALATION
Directed by Christian Bachini
(Italy)

EVERYTHING IS BURNING
Directed by Marie-Claude
Bechard (Canada)

FINGER
Directed by Joe Lueben (U.S.)

FROM WHERE IT HIDES
Directed by Quinn Halleck
(U.S.)

THE GIFT
Directed by Farbod Ardebili
(U.S.)

HAIRSUCKER
Directed by Michael Jones and
Paddy Jessop (Australia)

HOUSE OF THE UNHOLY
Directed by Daniel Merlot
(U.S.)

INCUBUS
Directed by Tito Fernandes
(UK)

IN THE PATH OF THE SHADOWS
Directed by Taylor Doose
(U.S.)

IVI ELV
Directed by Luigi Scarpa
(Italy)

LAST ORDERS
Directed by Jon James Smith

(UK)
LETHALOGICA
Directed by Tony Reames
(U.S.)
LUPE
Directed by J. Manzo (U.S.)

MICKEY DOGFACE
Directed by Zach Fleming
(U.S.)

MILO
Directed by Sarah de Groot
(U.S.)

MOONSTRUCK
Directed by Alan Seawright
(U.S.)

NEVERMORE
Directed by Sheida Sheikhha
(Czech Republic)

NITE FLIRT
Directed by Samuel Gonzalez
Jr. (U.S.)

NIGHTMARE AT CAMP
BLOODBATH
Directed by Dylan Arnow
(U.S.)

ON THE INSIDE
Directed by Pal Gustavsen
(Norway)

PARANOIA!
Directed by Stanislava
Dolzalova (Czech Republic)

THE PEY
Directed by Ramone Menon
(U.S.)

POTATOHEAD
Directed by Joel B. Harlow
(U.S.)

POX
Directed by Simon Young
(Austria)

QUIETUS
Directed by Paul Amstone
(U.S.)

RINGWORMS
Directed by Will Lee (U.S.)

SALVAR
Directed by Sangwook Ahn
(Republic of Korea)

SLEEP
Directed by Alexandra
Pechman (U.S.)

SLEEPWALKER
Directed by Nathan Alan
Bunker (U.S.)

THE SOLILOQUY OF THE CHAOS BARBARIAN
Directed by Patrick Harley and
John Hein (U.S.)

STATIC
Directed by Tom W. Metz III
(U.S.)

STUCK
Directed by David A. Roncone
(Italy)

TERATOMA
Directed by Jano Pita (Spain)

THEY’RE HERE
Directed by Ty Jones (U.S.)

TONY AND THE TREE
Directed by Pacey Hansen
(U.S.)

TUNDRA
Directed by Jose Luis Aparicio
(Cuba)

THE UNLOCKING
Directed by Thomas Matthew
Brush (U.S.)

UNHEIMLICH
Directed by Fabio Colonna
(Mexico)

UPSTAIRS
Directed by Phillip Trow (UK)

VIRGIL
Directed by Christopher Stevens (U.S.)

WE WANTED CHILDREN
Directed by Tim O’Connor
(U.S)

WHO GOES THERE
Directed by Matthew Fackrell (U.S.)

THE WILDS
Grieg Johnson (UK)

YOU PROMISED
Directed by Matthew Hersh
(U.S.)

Facebook Comments